Zamówienia publiczne: podpis podpisowi nierówny
Dokumentacja konkretnego postępowania rozstrzyga o tym, w jaki sposób należy podpisać ofertę elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
Wyrok z 18 czerwca 2019 r. (sygn. akt KIO 1029/19) to tylko jedno orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej z wielu dotyczących problematyki formy składanej oferty, wydanych w związku z postępującą elektronizacją zamówień publicznych. Jest to jednak wyrok godny uwagi, gdyż w jego uzasadnieniu Izba czyni spostrzeżenia o istotnym znaczeniu praktycznym dla przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w postępowaniach o udzielenie zamówienia przeprowadzanych przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Złożone w tym postępowaniu odwołanie ukierunkowane było przede wszystkim na unieważnienie odrzucenia oferty złożonej przez platformę elektroniczną z uwagi na jej niezgodność z ustawą – Prawem zamówień publicznych („Pzp"). W uzasadnieniu dokonanej czynności zamawiający wskazał, iż tylko niektóre dokumenty (pełnomocnictwo oraz jednolity europejski dokument zamówienia) składające się na ofertę zostały podpisane elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Tymczasem podpisu takiego zabrakło pod innymi dokumentami, w tym przede wszystkim pod wypełnionym przez wykonawcę formularzem ofertowym.
Odwołujący zarzucił zamawiającemu szereg naruszeń przepisów prawa, w tym w szczególności polegające na niezasadnym przyjęciu, że oferta odwołującego nie została złożona w postaci elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznej, co skutkować ma niezgodnością jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta