Zwolnienia w podatku od nieruchomości z wyłączeniem budynków związanych z działalnością gospodarczą
Zwolnienie skierowane jest do nieoznaczonego indywidualnie podatnika i nie jest ograniczone wyłącznie do podmiotów będących jednostkami organizacyjnymi gminy. Rada gminy ma więc prawo do wprowadzenia takiego zwolnienia.
- W lutym br. nasza rada gminy uchwaliła zwolnienie w podatku od nieruchomości dla budynków związanych z działalnością kulturalną i sportową – z wyłączeniem obiektów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą (w ramach samodzielności gminy i oszczędności). Jeden z przedsiębiorców złożył skargę do sądu administracyjnego, twierdząc, że jest to zwolnienie podmiotowe, ponieważ wyłącza prowadzących działalność gospodarczą, a faworyzuje gminne jednostki. Czy ma rację? Czy istnieje ryzyko że sąd zakwestionuje uchwałę?
Odpowiadając na pytanie, należy odnieść się do przepisów ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych oraz pośrednio do przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Jeśli chodzi o samodzielność finansową gminy, to ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera w tym zakresie żadnych regulacji. Natomiast w art. 51 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym podano, że gmina samodzielnie prowadzi gospodarkę finansową na podstawie uchwały budżetowej gminy. Zatem, co do zasady, samodzielność finansowa jest niewątpliwa, ale nie oznacza to, że ma ona charakter absolutny. Istnieją bowiem różne ograniczenia prawne w tym zakresie.
Przykładem takiego ograniczenia są m.in. regulacje ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Skoro zaś pytanie dotyczy zwolnienia od podatku od nieruchomości, to na szczególną uwagę zasługuje art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta