Udostępnianie obiektów sportowych zwolnione z VAT
Odpłatne udostępnianie mieszkańcom szkolnych obiektów sportowych na cele uprawiania sportu i wychowania fizycznego podlega zwolnieniu z VAT.
Podstawą tego zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 18 grudnia 2019 r., I SA/Lu 447/19.
Wniosek o interpretację i stanowisko gminy
Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że jako jednostka samorządu terytorialnego jest organem prowadzącym szkół i innych placówek publicznych prowadzacych działalność oświatową w formie gminnych jednostek budżetowych. Szkoły dysponują bazą sportowo-rekreacyjną (boiska, sale gimnastyczne, w kilku przypadkach także baseny), z której korzystają głównie uczniowie szkół w ramach zająć lekcyjnych wychowania fizycznego. W miarę jednak możliwości i zainteresowania z obiektów tych mogą korzystać odpłatnie także mieszkańcy miasta. Obiekty sportowe udostępniane są zarówno osobom indywidualnym, które chcą skorzystać np. z basenu, jak i grupom zorganizowanym, które chcą skorzystać z obiektów, np. do gry w piłkę, pływania czy też innych zajęć sportowo-rekreacyjnych.
Gmina dysponuje opinią Głównego Urzędu Statystycznego, z której wynika, że udostępnianie obiektu sportowego lub jego części obiektu (np. basenu, sali gimnastycznej) osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz innym jednostkom organizacyjnym na zasadzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta