Czy rada gminy może zakazać używania foliówek?
Próby przeciwdziałania zagrożeniom dla klimatu i środowiska podejmują także samorządowcy. Jednak prawo miejscowe stanowione w takich sprawach musi wynikać wyraźnie z upoważnień zawartych w ustawach. Nie jest dopuszczalne powoływanie się na ogólny obowiązek władz publicznych dotyczący ochrony środowiska. Jakub Dorosz-Kruczyński
30 stycznia 2020 r. Rada Miasta W. przyjęła uchwałę w sprawie ograniczenia stosowania oraz wyeliminowania niektórych, jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych. Jej przepisy ustanawiają w mieście strefy wolne od jednorazowego plastiku oraz wprowadzają w mieście zakaz sprzedaży jednorazowych toreb foliowych. Istnieje ryzyko, że jest ona niezgodna z prawem.
Podstawa prawna uchwały
Lokalny prawodawca w bardzo szeroki sposób wskazał podstawę prawną dla podjętej przez siebie uchwały. Obejmuje ona przepisy:
- Konstytucji RP:
– art. 68 ust. 4 – obowiązek zapobiegania degradacji środowiska przez władze publiczne;
– art. 74 ust. 2 i ust. 4 – ochrona środowiska jako obowiązek władz publicznych;
– art. 87 ust. 2 – prawo miejscowe jako powszechnie obowiązujące źródło prawa.
- Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (DzU UE. L. z 2019 r. Nr 155, str. 1):
– art. 4 ust. 1 – zmniejszanie zastosowania przez państwa członkowskie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych;
– art. 5 – zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych;
- ustawy o samorządzie gminnym:
– art. 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta