Polski internauta ze smartfonem
Internet w telefonie to najpopularniejszy sposób łączenia się siecią. O 5G wie coraz więcej konsumentów i firm. Mimo to raczej o tej technologii nie marzymy. Urszula Zielińska
70,5 procent Polaków deklaruje, że korzysta z dostępu do internetu – wynika z najnowszej edycji raportu z badania preferencji konsumentów i funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego zlecanego co roku przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. I tym razem w listopadzie 2019 r. przeprowadziła je firma Danae. W poprzedniej edycji, odsetek osób, które używały dostępu do sieci był wyższy i wynosił 72,7 proc.
Lokalne zawirowania?
Jeśli dane te oddają stan faktyczny (może być inaczej, ponieważ wyniki podsumowują deklaracje), to potwierdziłyby się obserwacje firm badających internautów w Polsce: Gemiusa i PBI. Jak pisaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej", według ich ostatniego raportu w styczniu br. z internetu korzystało o pół miliona użytkowników mniej niż rok wcześniej w tym samy miesiącu.
Polskie telekomy wykazują na razie wzrost liczby abonentów internetu i konsumpcji danych. Globalne dane firm teleinformatycznych spadku liczby użytkowników internetu nie pokazują. Eksperci podpowiadają, że gdzieniegdzie może być to efekt ogólnego spadku liczby ludności. Czy tak jest w Polsce – na razie danych brak.
W naszym kraju najpopularniejszą usługą telekomunikacyjną pozostaje niezmiennie telefonia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta