Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe
Ustawą z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 2412, dalej jako u.s.k.o.k. z 2009 r.) określono zasady tworzenia, organizacji i działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (Kasy Krajowej) oraz zasady sprawowania nadzoru nad kasami i Kasą Krajową (art. 1). W poprzednim stanie prawnym zagadnienia te regulowała ustawa z 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (DzU z 1996 r. nr 1, poz. 2 z późn. zm., dalej jako u.s.k.o.k. z 1995 r.). Poniżej przedstawione orzecznictwo obrazuje istotę i cel spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Odnosząc się do u.s.k.o.k. z 1995 r., podnoszono, że ustawowym celem działalności kas jest m.in. gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im pożyczek i kredytów (wyrok SN z 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt II CSK 446/11, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl). Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe wykonywały działalność depozytowo-kredytową wyłącznie na rzecz swoich członków i ich celem było gromadzenie środków pieniężnych tylko swoich członków oraz udzielanie im pożyczek i kredytów, przy czym nie prowadziły one działalności zarobkowej. Zauważano, że Kasa Krajowa jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta