Jak zaksięgować i podatkować odszkodowanie za zalaną halę
Przy spełnieniu określonych warunków, od kwoty wypłacanej z tytułu zniszczenia lub uszkodzenia środka trwałego podatnik nie zapłaci podatku. Zwolnieniem tym nie są objęte samochody osobowe. Emilia Wolnowska Klaudia Szmajduch
Co do zasady otrzymane przez podatnika odszkodowania stanowią przychód podatkowy polegający opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Dnia 1 stycznia 2019 r. wszedł w życie przepis art. 17 ust. 1 pkt 54a ustawy o CIT wprowadzający nowe zwolnienie przedmiotowe w zakresie odszkodowań dotyczących środków trwałych. Zwolnienie to przewidziane jest również w ustawie o PIT (art. 21 ust. 1 pkt 29b).
Pierwszy warunek to przeznaczenie środków. Zwolnienie dotyczy części kwoty wydatkowanej na:
- remont tego środka trwałego albo
- zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z klasyfikacją środków trwałych do tego samego rodzaju.
Drugim warunkiem jest wydatkowanie środków w określonym terminie tj. w danym roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym.
W ślad za kwalifikacją danego odszkodowania jako wolnego od podatku albo podlegającego opodatkowaniu idzie rozpoznanie wydatków na remont lub zastąpienie środka trwałego odpowiednio, jako kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 i pkt 58 ustawy o CIT) albo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta