Test globalnego systemu
Coraz bardziej dociera do nas, że świat nie jest samotną wyspą i żaden kraj nie może przetrwać sam. Konieczne jest zacieśnienie międzynarodowej współpracy – pisze ambasador Chin w Polsce.
Pod koniec roku, w samym środku zimy Chiny doświadczyły „mroźnego podmuchu" epidemii zapalenia płuc wywołanego przez nowy typ koronawirusa. Dla leżącego w centrum wybuchu choroby bohaterskiego Wuhanu oznaczało to trudne chwile. W obliczu tak poważnych zdarzeń chińskie władze pod kierownictwem przewodniczącego Xi Jinpinga podjęły szybkie i zdecydowane działania, a cały naród postępował zgodnie z rozporządzeniami – rozpoczęła się zawzięta wojna z epidemią, wojna narodowa, wojna totalna. Podjęte kroki odzwierciedlają wysoki poziom odpowiedzialności władz chińskich za życie i zdrowie obywateli oraz za globalne bezpieczeństwo zdrowia publicznego. Działania te zyskały szerokie uznanie społeczności międzynarodowej.
Dziś wiosna powraca. Po prawie dwóch miesiącach ciężkiej pracy działania zapobiegawcze i kontrolne zaczęły przynosić pozytywne rezultaty: wszystkie szpitale modułowe w Wuhanie zostały zamknięte, liczba potwierdzanych nowych przypadków w wielu prowincjach zmniejszyła się do zera, większość wyleczonych została wypisana ze szpitala, życie gospodarcze coraz szybciej wraca do normy. W Chinach już widać zwycięskie promienie świtu w walce z epidemią. Błyskawiczne działanie chińskiego narodu udowodniło, że nowego koronawirusa można więc pokonać, można mu zapobiec, można go również wyleczyć.
Przywództwo i system
Podczas ogólnonarodowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta