Jak kształcić pracowników służb finansowo-księgowych
Od pracy księgowego często zależą efekty ekonomiczne jednostki gospodarczej. Na rynku potrzeba księgowych-rzemieślników, a trudno znaleźć właściwy model kształcenia księgowych, ponieważ zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia się w gąszczu zmieniających się aktów i norm prawnych. Dlatego tak ważne jest, aby branżowe szkoły średnie dawały solidne podstawy zawodowe.
Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 w życie weszła reforma szkolnictwa zawodowego, od tego momentu zwanego branżowym, która wprowadziła zmiany, dotyczące m.in. klasyfikacji zawodów, finansowania szkół zawodowych, egzaminów zawodowych, ale przede wszystkim współpracy szkół z pracodawcami.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wcześniej stanowczo podkreślało, że reforma szkolnictwa zawodowego to konieczność, ponieważ brak wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy jest coraz większą barierą w rozwoju przedsiębiorstw.
„Pracodawca powinien być w szkole a szkoła u pracodawcy, jako partnerzy powinni razem pisać podstawy programowe i egzaminować, tak aby rzeczywistość biznesowa, finansowa, technologiczna nie odstawała od tego czego uczy się w szkole." (patrz: https://www.infor.pl/prawo/dziecko-i-prawo/edukacja/2751062,Reforma-szkolnictwa-zawodowego-20192020.html).
Branżowe szkolnictwo
Dobrze zorganizowane szkoły, ściśle współpracujące z pracodawcami, czyli szeroko rozumianym biznesem, mają dać szansę rozwoju poszczególnym regionom i lokalnym społecznościom. Firmy i organizacje zrzeszające pracodawców powinny mieć duży wpływ na kształt szkolnictwa branżowego, m.in. poprzez tworzenie oferty kształcenia zawodowego, uruchamianie edukacji w konkretnych zawodach oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta