Rozliczenia dokonane przez podmioty z grupy kapitałowej
Prawo zaliczenia do kosztów podatkowych płatności dokonanych przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności nie jest zależne od tego, czy płatność zostanie dokonana z rachunku podatnika.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2019 (0111-KDIB1-1.4010.398.2019.3.NL).
Od 1 listopada 2019 r., przedsiębiorcy obowiązani są monitorować czy płatności za nabyte towary lub usługi o wartości przekraczającej na fakturze VAT 15 tys. złotych brutto są objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności (zgodnie z treścią Objaśnień podatkowych z 23 grudnia 2019 r. w sprawie mechanizmu podzielonej płatności). Przedsiębiorcy, którzy za takie towary lub usługi nie zapłacą przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności nie będą mieć prawa do zaliczenia takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku PIT/CIT.
Biała lista
Wskazać należy również, że od 1 stycznia 2020 r. korzystanie z Wykazu podatników VAT, czyli tzw. „białej listy" jest obowiązkowe w zakresie weryfikacji numerów NIP oraz rachunków bankowych kontrahentów. Wpłata należności wynikającej z faktury wystawionej przez podatnika VAT czynnego dotyczącej transakcji powyżej 15 tys. zł na rachunek bankowy kontrahenta spoza Wykazu (zgodnie z treścią Objaśnień podatkowych z 20 grudnia 2019 r. wykaz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta