Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN – kosmos w teorii i w obserwacjach
Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika PAN (CAMK PAN) jest wiodącym polskim instytutem naukowym prowadzącym badania w zakresie astronomii i astrofizyki. Działalność Centrum obejmuje nie tylko prace naukowe, ale także uczestnictwo w projektach instrumentalnych, których celem jest budowa instrumentów do obserwacji astronomicznych, zarówno naziemnych jak i kosmicznych (satelitarnych).
Pierwotną ideą stojącą za stworzeniem Zakładu Astronomii PAN (późniejszego CAMK PAN) w roku 1956 była budowa Centralnego Obserwatorium Astronomicznego w Polsce, wyposażonego w teleskop o średnicy 2 m. Te ambitne plany nie miały szans na realizację w tamtym czasie (lata 60-te), a zmodyfikowana koncepcja silnego ośrodka astronomicznego zakładała specjalizację w badaniach teoretycznych.
Astronomowie z CAMK PAN faktycznie szybko stali się rozpoznawalni w światowej społeczności astronomicznej, uzyskując szereg ważnych wyników w zakresie teorii ewolucji gwiazd, teorii dysków akrecyjnych, gęstej materii czy teorii pulsacji gwiazd.
Projekty instrumentalne musiały poczekać do pierwszych lat XXI wieku, kiedy to stało się realne, przede wszystkim finansowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta