Przed nami wiele ważnych misji
Rozmowa | dr inż. Piotr Orleański, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
Polska nauka zasłynęła odkryciem prof. Aleksandra Wolszczana, który znalazł trzy pierwsze planety poza Układem Słonecznym. Czy nadal polscy astrofizycy uczestniczą w tak ważnych badaniach? Co dziś badamy w kosmosie?
Piotr Orleański: Wolałbym uniknąć porównań z osiągnięciami prof. Wolszczana, mogę tylko stwierdzić, że nasi naukowcy mają ogromny dorobek i publikują swoje odkrycia w „Nature" czy „Science". Dziś badamy wszystko, co jest związane z Układem Słonecznym, począwszy od precyzyjnych pomiarów tego, co jest wokół Ziemi i pomiędzy planetami, czyli próżni kosmicznej, plazmy kosmicznej, wiatru słonecznego. Obserwujemy i prowadzimy serwisy Pogody Kosmicznej, czyli wpływu Słońca na stan naszej jonosfery. Badamy planety i komety. Uczestniczyliśmy w głośnej misji Rosetta i lądowaliśmy na komecie. Jesteśmy jednym z niewielu instytutów na świecie, który równolegle uczestniczy w dwóch zupełnie różnych misjach satelitarnych obecnie orbitujących wokół Marsa. To dwie sondy europejskie MarsExpress i ExoMars i na każdej z nich są instrumenty, które budowali nasi pracownicy. Instrumenty służą do zdalnego badania powierzchni i atmosfery tej planety, ich składu itp. Badamy też różnego rodzaju zjawiska astronomiczne i astrofizyczne. Do tego między innymi służą dwa naukowe satelity BRITE pracujące od kilku lat na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta