Wpływ koronawirusa Covid-19 na sprawozdania finansowe jednostek za rok 2019
Spółki są obecnie w trakcie sporządzania sprawozdań za rok 2019, pod koniec którego po raz pierwszy usłyszeliśmy o koronawirusie. Na pewno nie wpłynął on na sytuację finansową i majątkową odzwierciedloną w liczbach zaprezentowanych w sprawozdaniach na dzień 31 grudnia 2019 roku, jednak biorąc pod uwagę to, że sprawozdania te nie zostały jeszcze sporządzone, zbadane i zatwierdzone, standardy rachunkowości (zarówno międzynarodowe jak i lokalne) mogą wpłynąć na konieczność dodatkowych ujawnień w tych sprawozdaniach.
Epidemia koronawirusa jest obecnie najbardziej gorącym tematem we wszystkich środowiskach i branżach na całym świecie. Istnieje niepewność dotycząca jej wpływu na gospodarkę, ale obserwując rosnącą liczbę chorych i obszarów, w których występują zachorowania, należy przypuszczać, że wpływ ten będzie bardzo rozległy.
Wiele firm ma powiązania biznesowe z Chinami i Włochami, krajami, gdzie odnotowano największą liczbę zarażonych. Wprowadzane są liczne restrykcje dotyczące przepływu ludności, wielu ludzi jest objętych kwarantanną, co z pewnością wpływa na wiele sektorów gospodarki, w szczególności na turystykę i transport ale również produkcję i handel.
Epidemia jako zdarzenie po dniu bilansowym
Koronawirus Covid-19 pojawił się wprawdzie pod koniec roku 2019, ale dopiero w roku 2020, czyli po dniu bilansowym, została ogłoszona epidemia i podjęto działania, w celu jego ograniczenia.
Biorąc pod uwagę regulacje zawarte w polskich standardach rachunkowości i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) jest to zdarzenie, które nastąpiło po dniu bilansowym.
Ogólne zasady ujmowania zdarzeń po dniu bilansowym i ich prezentacji w sprawozdaniu finansowym określa art. 54 ustawy o rachunkowości. Szczegółowe regulacje dotyczące tej kwestii zawiera Krajowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta