Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany w zakresie AML

18 marca 2020 | Rachunkowość | Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski Karolina Jaskulska

Zachowanie maksymalnej transparentności przepływów środków pieniężnych dokonywanych w systemie finansowym oraz poprawa funkcjonowania organów odpowiedzialnych za wykrywanie funduszy pochodzących z działalności o charakterze przestępczym lub służących finansowaniu działalności terrorystycznej to główne cele nowelizacji przepisów obowiązujących w tym zakresie.

 

W związku z faktem przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę (UE) dyrektywy 2018/843 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu oraz zmieniającej dyrektywy 2009/138/WE i 2013/36/UE (tzw. dyrektywa V) i określonym na 10 stycznia 2020 r. terminem jej implementacji polski ustawodawca przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. ustawa o AML) oraz niektórych innych ustaw (UC24) opublikowany 4 marca 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie projekt skierowany został do fazy opiniowania.

Zgodnie z uzasadnieniem do przedmiotowego projektu ustawy, powodem dokonania nowelizacji jest m.in. analiza działań podjętych w celu sfinansowania zamachów terrorystycznych, które miały miejsce we Francji oraz Belgii. Równie istotne pod tym względem było ujawnienie informacji w tzw. „dokumentach panamskich", które obnażyły wiele mankamentów światowego systemu finansowego. Unijny prawodawca dąży zatem do takich modyfikacji przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, które pozwoliłyby zachować maksymalną transparentność przepływów finansowych dokonywanych w systemie finansowym oraz doprowadziłyby do poprawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11611

Wydanie: 11611

Spis treści

Reklama

Polska Kosmiczna + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament