Technologie rewolucjonizują życie na Ziemi
Wyścig o podbój wszechświata wymógł na inżynierach opracowanie nowych metod produkcji rzeczy niezbędnych na orbicie. Gdy te egzotyczne pomysły trafiły do cywilnego przemysłu, trwale zmieniły wiele sektorów gospodarki. Dzięki tej rewolucji także zwykły konsument może wybierać w kosmicznych technologiach, które ma w zasięgu ręki. Dziś nie można się już bez nich obejść.
Technologie kosmiczne są powszechnie wykorzystywane. Metody produkcji, które opracowano na potrzeby astronautów, trafiły między innymi do przemysłu spożywczego. Okazało się bowiem, że trwałość, łatwość przyrządzania czy opakowanie lub proces produkcji zapewniający maksymalną świeżość żywności to cechy potrzebne nie tylko na orbicie.
Mleko z kosmosu
Naukowcy z amerykańskiej agencji przestrzeni kosmicznej NASA, którzy zajmowali się badaniem alg i sprawdzali, jakie są ich wartości odżywcze, odkryli, że niektóre ich gatunki wydzielają składniki odżywcze bardzo podobne do obecnych w mleku karmiących kobiet. Szybko okazało się, że w ten sposób można wyprodukować mleko modyfikowane dla niemowląt. Technologia produkcji takiego mleka w postaci łatwego do przyrządzania i lekkiego proszku także powstała na potrzeby podróży kosmicznych. Przy okazji inżynierowie opracowali sposób pakowania próżniowego i liofilizacji, czyli pozbawiania żywności wody. Kiedyś pakowane w ten sposób posiłki leciały na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dziś lądują na półkach sklepowych. Także filtry z aktywowanym węglem i jonami srebra do wody pitnej to wynalazek, który najpierw powstał z myślą o astronautach.
Ognioodporne stroje
Kosmiczna technologia kryje się za produkcją odpornych na bardzo wysokie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta