Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paliwowe przeceny przekuć w zyski

02 kwietnia 2020 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
Wahania cen ropy zawsze zależały od napływających danych makroekonomicznych i politycznych
źródło: AdobeStock
Wahania cen ropy zawsze zależały od napływających danych makroekonomicznych i politycznych

Ropa tanieje, a powody do zadowolenia mają nie tylko kierowcy, ale również posiadacze certyfikatów strukturyzowanych, notowanych na warszawskiej GPW.

 

Ropa naftowa, a właściwie papiery i inne instrumenty finansowe uzależnione od jej notowań, zawsze były chętnie wykorzystywane do spekulacyjnych zarobków ze względu na dużą zmienność cen. Teraz mimo chwilowego uspokojenia niewiele się zmieniło. Przybyło tylko chętnych do grania na jej spadki.

Po czterech tygodniach marca ropa Brent kosztuje 25 dolarów za baryłkę. Analitycy Goldman Sachs uważają, że to nie koniec przeceny ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na surowiec. Według ich prognoz cena może spaść nawet do 20 dolarów za baryłkę, a dzienny popyt w kwietniu zmniejszyć się o 8,7 mln baryłek.

Na razie spadkom notowań nie zapobiegły nawet informacje o wykorzystywaniu niskich cen surowca przez Chiny, które zapowiedziały, że przez kolejne cztery tygodnie będą sukcesywnie zwiększyć zapasy. W połowie marca podobne plany miał Donald Trump, który zamierzał kupować ropę, by zwiększyć rezerwy strategiczne. Z pomysłu tego szybko się jednak wycofał, co rynkowi też nie pomogło.

Będzie taniej?

W centrum zainteresowań wielu inwestorów, którzy chętnie zarabiają również na innych instrumentach niż akcje i obligacje, jest nie tylko ropa Brent, która jest wydobywana z Morza Północnego i notowana w Londynie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11624

Wydanie: 11624

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament