Zdrowie psychiczne przyczyną wypadku
Depresja i wypalenie zawodowe mogą prowadzić do wypadku przy pracy, np. gdy długotrwały i silny stres spowodował u pracownika nagły rozstrój zdrowia, taki jak zawał mięśnia sercowego.
Stan dobrego samopoczucia, w którym dana osoba jest świadoma własnych możliwości, radzi sobie z normalnym poziomem stresu, wydajnie pracuje oraz uczestniczy w życiu swojej społeczności – tak Międzynarodowa Organizacja Zdrowia definiuje pojęcie zdrowia psychicznego, które ma wpływ na zdolność człowieka do myślenia, odczuwanie emocji, wchodzenie w interakcje z drugą osobą, zarabianie na życie i czerpanie z niego satysfakcji. Na zdrowie psychiczne oddziałują czynniki nie tylko psychologiczne i biologiczne, ale także miejsce pracy. Czy w związku z tym pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie psychiczne pracowników?
Zagrożenia w miejscu pracy
Zdrowie psychiczne pracowników jest niezwykle istotne z punktu widzenia sposobu wykonywania obowiązków pracowniczych i jakości świadczonej przez nich pracy. Zły stan zdrowia psychicznego może prowadzić do obniżenia jakości i wydajności pracy, co z kolei obniża komfort psychiczny pracownika i zwiększa ryzyko uzależnień lub nawet stanów depresyjnych.
Wskazuje się, że zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy nie są równoważne ze stresem w pracy. Zagrożeniom można zapobiegać, a tym samym stres może nie wystąpić w ogóle lub być krótkotrwały i nie mieć większego wpływu na zdrowie psychiczne pracownika.
W przeciwieństwie np. do Meksyku, gdzie kilka miesięcy temu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta