Jeden szef wystarczy do wydawania poleceń
Jeśli pracownik ma kilku przełożonych różnego szczebla, do wydawania mu poleceń służbowych właściwy jest bezpośredni szef. To do niego powinna się zwracać reszta kierowników, aby zlecić dodatkowe zadania.
Wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy ma związek z podporządkowaniem osoby zatrudnionej względem pracodawcy. Podporządkowanie to oznacza, że pracodawca lub osoba do tego upoważniona mają prawo wydawać wiążące polecenia (zakładając, że są one zgodne z prawem i dotyczą umówionej pracy).
W mniejszych firmach sytuacja jest o tyle klarowna, że poleceń można się spodziewać bezpośrednio od pracodawcy, który jest jednocześnie osobą kierującą pracownikami. W firmie o rozbudowanej strukturze, gdzie występują dyrektorzy, kierownicy wydziałów, działów i innych wyodrębnionych komórek organizacyjnych, sytuacja w zakresie wydawania poleceń może się skomplikować. Wynika to z tego, że pracownik może mieć więcej niż jednego przełożonego.
Prawnie dopuszczalne
Możliwość posiadania przez pracownika więcej niż jednego przełożonego wynika bezpośrednio z art. 100 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi: „pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta