Lepiej wysłać wypowiedzenie w e-mailu niż listem
Doręczając wypowiedzenie umowy o pracę elektronicznie pracodawcanmoże mieć większą pewność, że zwalnia osobę obecną w pracy. Ograniczy więc ryzyko wystąpienia z roszczeniami z tytułu naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów.
Proponowane przez rząd rozwiązania pomocowe dla pracodawców mają na celu wsparcie pracodawców i ochronę miejsc pracy. Zakres proponowanej pomocy jest coraz szerszy, co pozwala wyrażać nadzieję, że okażą się wystarczające do utrzymania etatów w przedsiębiorstwach najbardziej dotkniętych spadkami obrotów. Jednak pracodawcy powinni być przygotowani również na mniej optymistyczny scenariusz i mieć świadomość swoich obowiązków oraz dostępnych rozwiązań technicznych w przypadku, gdy nieunikniona okaże się redukcja etatów.
Epidemia Covid-19 wymusiła szereg zmian w obszarze działania wielu przedsiębiorstw i przyjętej przez nie organizacji pracy. Trudna sytuacja ekonomiczna związana z zawieszeniem międzynarodowego transportu lotniczego, zamknięciem granic dla cudzoziemców oraz ograniczeniami w działalności głównie sektora usług i handlu, ale też pozostałych przedsiębiorców, może odbić się na ich kondycji finansowej, a w konsekwencji na trwałości zatrudnienia pracowników.
Pracodawcy, którzy planowali dokonanie zwolnień indywidualnych już wcześniej oraz ci, których okoliczności zmuszą do takich zwolnień w najbliższym czasie, będą musieli zmierzyć się z dodatkowymi trudnościami logistycznymi przy doręczaniu pisemnych wypowiedzeń umów. Trudności będą związane m.in. z wykonywaniem przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta