Jeden okres rozliczeniowy, a wiele możliwości
Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym większa elastyczność w organizowaniu pracy pracowników. W czasie epidemii wydłużenie okresu rozliczeniowego może nawet zapobiec kłopotom finansowym firmy.
Okres rozliczeniowy czasu pracy to czas, w którym pracodawca ma się rozliczyć z puli godzin, jaką może obciążyć pracowników swojego zakładu. Liczba tych godzin zależy każdorazowo od liczby dni roboczych, jaka przypada do przepracowania w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego i wymiaru czasu pracy pracownika.
W krótkim okresie rozliczeniowym pole manewru w planowaniu czasu pracy jest niewielkie. W dłuższych okresach rozliczeniowych powstają możliwości, z których pracodawcy często nie zdają sobie sprawy.
Czytaj także:
Trzymiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy daje pracodawcy większe możliwości w kształtowaniu godzin pracy pracownika w poszczególnych miesiącach. Pracodawca nie musi się bowiem trzymać ściśle liczby godzin z wymiaru miesięcznego, gdyż ma się rozliczyć z godzin przypadających do przepracowania w całym okresie rozliczeniowym. Jeżeli dodatkowo pracownicy wykonują pracę w równoważnym systemie czasu pracy z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru do 12 godzin, to możliwości planowania czasu pracy otwierają się już bardzo szeroko.
PRZYKŁAD:
Pracownicy dużego zakładu produkcyjnego wykonują pracę w równoważnym systemie czasu pracy, z możliwością przedłużenia dobowego wymiaru do 12 godzin, w trzymiesięcznym okresie rozliczeniowym pokrywającym się z kwartałami kalendarzowymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta