Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższa kwota wolna od potrąceń z pułapkami na pracodawców

04 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Dominika Szachniewicz Aleksandra Baranowska-Górecka

Gdy pracodawca potrąci z wynagrodzenia dłużnika za małą kwotę lub niesłusznie nie potrąci nic, naraża się na grzywnę i odpowiedzialność wobec wierzycieli. Jeśli zabierze za dużo, popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

14 maja 2020 r. uchwalona została ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU poz. 875; tzw. tarcza 3.0). Wprowadziła ona zwiększone kwoty wolne od potrąceń. W uzasadnieniu projektu tej ustawy wskazano, że jeśli pracownik ma na utrzymaniu członków rodziny (np. niepracującego małżonka, dzieci), chroniona przed egzekucją kwota wynikająca z kodeksu pracy – tj. 1920 zł – jest niewystarczająca do utrzymania rodziny, zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy część osób może utracić zatrudnienie lub mieć obniżone wynagrodzenie. Tarcza 3.0 wprowadziła w art. 52 ust. 1 regulację, zgodnie z którą, jeżeli z powodu podjętych na terytorium Polski działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu, kwoty określone w art. 871 § 1 kodeksu pracy ulegają zwiększeniu o 25 proc. na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego ten pracownik ma na utrzymaniu.

Związek z COVID-19

Można wyróżnić następujące sytuacje, które będą skutkowały koniecznością zwiększenia kwoty wolnej od potrąceń:

- gdy wynagrodzenie pracownika zostało obniżone na skutek SARS-CoV-2 – np. w związku z wprowadzeniem obniżonego wymiaru czasu pracy lub przestoju ekonomicznego na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11676

Wydanie: 11676

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament