Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na straży wolności i demokracji

04 czerwca 2020 | Kraj | Marek Kozubal
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck  (w środku)  w poprzednim roku został laureatem nagrody. Wręczyli ją Jacek Sutryk  (z lewej)  i dr Adolf Juzwenko
źródło: um wrocław
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck (w środku) w poprzednim roku został laureatem nagrody. Wręczyli ją Jacek Sutryk (z lewej) i dr Adolf Juzwenko
źródło: materiały prasowe

Hanna Suchocka, była premier i długoletnia ambasador Polski w Watykanie, została tegoroczną laureatką Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z UM WROCŁAWIA

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego przyznawana jest od 2004 roku. Została ustanowiona przez niego samego oraz Kolegium Europy Wschodniej, miasto Wrocław, Uniwersytet Wrocławski i Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Jak podkreślają organizatorzy, przyznawana jest ludziom, którzy uosabiają „myślenie o państwie jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały „znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej".

Nazywał ją Hanką

Nagroda wręczana jest zawsze 4 czerwca. W tym roku, z powodu epidemii koronowirusa uroczystość się nie odbędzie. Laureatka odbierze wyróżnienie prawdopodobnie dopiero jesienią.

– Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego jest dla mnie przede wszystkim wielkim zaskoczeniem – mówi „Rzeczpospolitej" Hanna Suchocka. – Jest mi szczególnie miło, zwłaszcza tak osobiście, że jest to nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ponieważ, od samego początku transformacji, a w sposób szczególny, gdy zostałam premierem rządu, miałam z nim częste kontakty – wspomina. – W relacjach prywatnych on zawsze nazywał mnie Hanką, a ja nazywałam go wujem. Mieliśmy miłe i serdeczne kontakty i nigdy nie zakładałam, nawet nie przypuszczam, że mogę kiedyś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11676

Wydanie: 11676

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament