Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tarcze zwiększają ryzyko naruszeń przy redukcji etatów

04 czerwca 2020 | Kadry i Płace | Agnieszka Lechman-Filipiak Hubert Hajduczenia

Przeprowadzenie zwolnień w nieodpowiednim czasie czy objęcie nimi zbyt wielu pracowników może skutkować koniecznością zwrotu znacznej części dofinansowania otrzymanego na podstawie ustaw antykryzysowych.

Sytuacja na rynku pracy zmienia się i to niestety na gorsze. Przy czym jeszcze do niedawna prognozy i zapowiedzi przedsiębiorców były dużo bardziej pesymistyczne. Według badania "Sytuacja polskich przedsiębiorstw i rynku pracy po lockdownie" redukcji zatrudnienia dokonało dotąd 12 proc. przedsiębiorstw. Taki sam odsetek deklaruje przeprowadzenie zwolnień w najbliższym czasie. To zdecydowanie mniej niż jeszcze miesiąc temu.

Wskazana ostrożność

Część ekspertów zauważa jednak, że sytuacja jest bardzo dynamiczna i może nastąpić dalsze pogorszenie sytuacji gospodarczej, z czym będą się wiązały również dalsze zwolnienia. Jeżeli pracodawca stanie przed koniecznością podjęcia tak radykalnych kroków, warto, aby odpowiednio się do nich przygotował zarówno pod kątem prawnym, jak i analizy kosztów. Nadal bowiem pracodawcy przeprowadzając zwolnienia popełniają liczne błędy, naruszając prawa pracowników i narażając się jednocześnie na ryzyko prawne z tego tytułu. W obecnej rzeczywistości „pułapek" jest jeszcze więcej. Część z nich zawierają również ustawy antykryzysowe (tzw. tarcze). Jednocześnie przy analizie zasadności redukowania zatrudnienia trzeba brać pod uwagę również dofinansowanie otrzymywane na ich podstawie, bowiem przeprowadzenie zwolnień w nieodpowiednim czasie czy objęcie nimi zbyt wielu pracowników może skutkować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11676

Wydanie: 11676

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament