Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bić brawo, nie karać

04 czerwca 2020 | Sport | Kamil Kołsut
Francuz Marcus Thuram, piłkarz Borussii Moenchengladbach, antyrasistowski protest ma we krwi, od lat protestuje jego ojciec, Lilian, wybitny piłkarz, mistrz świata z roku 1998.
autor zdjęcia: Martin Meissner
źródło: POOL/AFP
Francuz Marcus Thuram, piłkarz Borussii Moenchengladbach, antyrasistowski protest ma we krwi, od lat protestuje jego ojciec, Lilian, wybitny piłkarz, mistrz świata z roku 1998.

FIFA nigdy nie wpuszczała polityki na stadiony, ale po śmierci George'a Floyda pozwoli piłkarzom na manifestacje. Z rasizmem chce walczyć też Formuła 1.

 

Władze światowego futbolu pokazują, że wbrew pozorom bywają organizacją, która umie reagować na sytuację i czasem słucha głosu sportowców. Ten wybrzmiał ostatnio tak głośno, że FIFA postanowiła odejść od surowych przepisów zakazujących demonstrowania na stadionach symboli, haseł i bannerów zawierających treści polityczne.

Federacja wydała nawet oświadczenie, w którym podkreśla „zrozumienie dla głębi nastrojów i obaw wyrażanych przez piłkarzy w świetle tragicznych okoliczności sprawy Floyda". Czytamy w nim, że FIFA od lat angażuje się w kampanie mające na celu walkę z rasizmem i apeluje do organizatorów meczów o rozsądek w zakresie stosowania przepisów zabraniających politycznej ekspresji.

– Podczas zawodów przez nas organizowanych zachowanie piłkarzy Bundesligi zasługiwałoby na oklaski, nie karę – podkreśla szef FIFA Szwajcar Gianni Infantino.

Koszulka i opaska

To ważna deklaracja, bo w ostatni weekend na niemieckich boiskach działo się sporo.

Anglik Jadon Sancho i urodzony w Hiszpanii reprezentant Maroka Achraf Hakimi (obaj Borussia Dortmund) po strzeleniu goli pokazali koszulki z napisem „Sprawiedliwość dla Floyda", Amerykanin Weston McKennie (Schalke 04 Gelsenkirchen) wyszedł na mecz z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11676

Wydanie: 11676

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament