Rozprawa czy posiedzenie niejawne w sprawach cywilnych
Zadecydują o tym sędzia i natężenie pandemii.
Jednym z najważniejszych etapów postępowania sądowego jest rozprawa. W każdym postępowaniu sądowym jest punktem kulminacyjnym i jego najważniejszą częścią. Podczas rozprawy sąd wysłuchuje stanowisk stron, roztrząsa spór prawny, próbuje nakłonić strony do ugody oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwe kwestie. Przede wszystkim rozprawa służy jednak przeprowadzeniu i zgromadzeniu dowodów. Pełni też ważną funkcję z punktu widzenia jawności postępowania oraz dostępu publiczności. Bez wątpienia jawność rozprawy jest niezwykle istotna. Zagrożenia związane z pandemią skłaniają do dyskusji nad tą instytucją.
Nie w każdej sprawie
Niewątpliwie nieco inna jest funkcja rozprawy przed sądem pierwszej i drugiej instancji. W pierwszej przeprowadzenie rozprawy jest z reguły konieczne, bo trzeba przesłuchać świadków czy strony. W drugiej chodzi o rozpoznanie apelacji. Sąd zna już stanowisko sądu pierwszej instancji oraz apelującego. Postępowanie dowodowe ma jedynie uzupełniający charakter z uwagi na ograniczenia wynikające z prekluzji. W apelacji czy skardze kasacyjnej mamy najczęściej zagadnienia wykładni prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta