Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozprawa czy posiedzenie niejawne w sprawach cywilnych

05 sierpnia 2020 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Zadecydują o tym sędzia i natężenie pandemii.

Jednym z najważniejszych etapów postępowania sądowego jest rozprawa. W każdym postępowaniu sądowym jest punktem kulminacyjnym i jego najważniejszą częścią. Podczas rozprawy sąd wysłuchuje stanowisk stron, roztrząsa spór prawny, próbuje nakłonić strony do ugody oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwe kwestie. Przede wszystkim rozprawa służy jednak przeprowadzeniu i zgromadzeniu dowodów. Pełni też ważną funkcję z punktu widzenia jawności postępowania oraz dostępu publiczności. Bez wątpienia jawność rozprawy jest niezwykle istotna. Zagrożenia związane z pandemią skłaniają do dyskusji nad tą instytucją.

Nie w każdej sprawie

Niewątpliwie nieco inna jest funkcja rozprawy przed sądem pierwszej i drugiej instancji. W pierwszej przeprowadzenie rozprawy jest z reguły konieczne, bo trzeba przesłuchać świadków czy strony. W drugiej chodzi o rozpoznanie apelacji. Sąd zna już stanowisko sądu pierwszej instancji oraz apelującego. Postępowanie dowodowe ma jedynie uzupełniający charakter z uwagi na ograniczenia wynikające z prekluzji. W apelacji czy skardze kasacyjnej mamy najczęściej zagadnienia wykładni prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11728

Wydanie: 11728

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament