Niewypłacalność groźniejsza od koronawirusa
Każdy przedsiębiorca wie, jak bardzo koronawirus zmienił warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwom zagraża jeszcze jeden wirus – niewypłacalność. Często szczególnie dotyka ona osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Definicja niewypłacalności zawarta w art. 11 prawa upadłościowego stanowi, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Utrata zdolności
Jednocześnie domniemywa się, że utracił tę zdolność, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące. Art. 11 mówi także: "Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące".
Trzeba działać
Prawo upadłościowe wprowadza także od 1 stycznia 2016 roku domniemanie, że zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, jeżeli są wyższe niż jego aktywa, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące. Od chwili zaistnienia stanu niewypłacalności osoba prowadząca sprawy spółki ma 30 dni na złożenie do sądu wniosku o upadłość, otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego albo zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu (art. 21 prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta