Problemem może być nie brak pracy, lecz odpowiednich kompetencji
Rozmowa | Katarzyna Śledziewska, profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor DELab UW
Już od kilku lat słyszymy o nieuchronnym przełomie na rynku pracy, którego źródłem są cyfryzacja i automatyzacja. Najnowsze analizy, w tym raport DeLab UW, przewidują, że pandemia koronawirusa przyspieszy zmiany. Czy jej wpływ jest już bardzo widoczny?
W czasie pandemii pojawiły się dodatkowe czynniki, w tym konieczność zachowania dystansu społecznego. W rezultacie wiele firm z różnych sektorów zdecydowało się na zmianę formy pracy. Tam, gdzie było to możliwe, zatrudnieni przeszli na pracę zdalną. Wprowadzono też pracę zamienną, zmieniając sposób wykorzystania biur czy zakładów produkcyjnych na taki, który umożliwia zachowanie dystansu.
W tym wszystkim pomagają technologie, m.in. te związane z komunikacją i zdalnym prowadzeniem spotkań. Wprawdzie były one znane już od lat, ale ostatnio bardzo zyskały na popularności.
Drugim czynnikiem, który przyspieszy proces transformacji, jest kryzys gospodarczy.
Jakie konkretnie będą to czynniki?
Jednym z nich jest pomoc państwa, która po raz pierwszy w historii jest prowadzona w tak zautomatyzowany sposób, przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Chodzi o automatyczną weryfikację wniosków o subwencje w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Weryfikacja jest przeprowadzana na podstawie danych z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta