Jak przygotować i wdrożyć system zarządzania zgodnością (2)
Wdrożenie systemu compliance to jeden z najważniejszych etapów budowania organizacji funkcjonującej w sposób etyczny i zgodny z prawem. Skuteczne wdrożenie wymaga poznania struktury organizacyjnej, obszarów ryzyka, otoczenia prawnego, czyli zasad odpowiedzialności i praktyk stosowanych w przedsiębiorstwie.
Każda organizacja ma swoje utarte praktyki i procesy, które dopóki nie zostaną ujednolicone i zintegrowane nie mogą stanowić systemu compliance.
Na podstawie analizy obowiązujących w danym podmiocie procedur i stosowanych praktyk należy wypracować rozwiązania dostosowane do realiów biznesu. Biznes powinien uwzględniać w swojej działalności uwarunkowania prawne i unikać rozwiązań „na skróty".
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że nadmierna regulacja procesów wewnętrznych to „piasek w tryby" biznesu. Owszem, nie sztuką jest spisać procedury, ważne jest by były „ergonomiczne" - łatwe, proste i wygodne w stosowaniu.
Najpierw audyt
Tak jak u lekarza, na wstępie trzeba postawić diagnozę, ocenić sytuację zastaną, zidentyfikować kluczowe problemy.
Audyt compliance to pierwszy etap wdrożenia. Ma obejmować najważniejsze obszary działalności, te które mogą rodzić istotne ryzyka prawne i reputacyjne. Nie ma jednego, dopasowanego do każdej organizacji schematu systemu zarządzania zgodnością. Musi być on dopasowany do profilu firmy, sektora, rynku w jakim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta