Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować wsparcie dla firmy z FGŚP

05 sierpnia 2020 | Rachunkowość | Aneta Szwęch
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wiele firm otrzymało, ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników objętych przestojem ekonomicznym oraz obniżonym wymiarem czasu pracy. Obejmuje ono także składki ZUS w części należnej od pracodawcy – płatnika. Dofinansowanie oraz pokryte nim wydatki należy w odpowiedni sposób ująć w księgach rachunkowych.

 

Na podstawie art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa) pracodawca, u którego w następstwie wystąpienia Covid-19 nastąpił określony ustawowo spadek przychodów, może zwrócić się z wnioskiem o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Dofinansowanie to obejmuje także składki na ubezpieczenie społeczne pracowników należne od pracodawcy.

W przypadku wprowadzenia przestoju ekonomicznego dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników wynosi 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy, co odpowiada kwocie 1300 zł (2600 zł x 50 proc.). Natomiast w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy (maksymalnie o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu) dofinansowanie jest przyznawane do wysokości połowy wynagrodzenia pracownika, jednak nie więcej niż 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11728

Wydanie: 11728

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament