Praca zdalna stanie się częścią nowej rzeczywistości w firmach
Zarządzanie | Nie będzie już całkowitego powrotu do biur, lecz raczej model hybrydowy z większym udziałem pracy z domu
Z powodu pandemii tysiące firm i miliony pracowników musiały przejść na zdalną pracę. Wywołało to trwałe zmiany. Wprawdzie przeprowadzane w ostatnich tygodniach badania dotyczące telepracy (nigdy wcześniej nie analizowano jej tak często jak teraz i na tak licznej próbie) wykazały, że oprócz wielu zalet ma ona także trochę wad. Lecz ogólny bilans jest pozytywny. Szczególnie że mamy najgłębszy od lat kryzys gospodarczy i jednym z priorytetów stało się obniżanie kosztów, w tym związanych z wynajmem biur.
Nic więc dziwnego, że – według niedawnego raportu PwC – 74 proc. firm planuje na stałe zwiększyć udział zdalnej pracy. Podobne wyniki przyniosło badanie Gartnera przeprowadzone wśród szefów finansów dużych spółek na świecie. Trzy czwarte z nich zapowiedziało, że nawet po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią część pracowników nie wróci do biur, a pozostali będą mogli częściej pracować z domu.
Apel pracodawców
W Polsce, według sondażu CIONET, Deloitte i VMware, aż 88 proc. średnich i dużych przedsiębiorstw zamierza trwale zwiększyć udział telepracy. – Wiele wskazuje na to, że polskie firmy w zakresie pracy zdalnej czeka rewolucja na miarę wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy w XIX w. Praca zacznie być kojarzona bardziej z czynnością niż miejscem – ocenia Tomasz Lorek z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta