Jak przesłuchać świadka, odbierając zeznania na piśmie
Zmiana zeznań z ustnych na pisemne nie może w żadnym razie umniejszać wartości dowodu
Po lipcowej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego z 2019 r. sądy zyskały możliwość wysłuchiwania świadków na piśmie. Niestawiennictwo świadków stanowi jeden z poważniejszych problemów sprawnego funkcjonowania naszych sądów. Możliwość napisania zeznania i wysłania do sądu, zamiast osobistego stawiennictwa, ma zatem zapobiegać absencji świadków i przedłużaniu się spraw z tego powodu. Problem polega na tym, że rozwiązanie to odbiega radykalnie od większości obowiązujących dotąd zasad.
Zasady pozyskiwania zeznań świadków jako dowodów w sprawach cywilnych
Zasada bezpośredniości została zapisana w art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego: „Postępowanie dowodowe odbywa się przed sądem orzekającym" i chociaż sąd orzekający może zlecić przeprowadzenie dowodu innemu sądowi (sąd wezwany), zawsze jednak świadek składa zeznania przed sądem.
Zaprzysiężenie świadka przez sędziego
Artykuł 2422 § 1 k.p.c.: Odebrać przyrzeczenie od osoby stawającej przed sądem może tylko sąd lub sędzia wyznaczony.
Pouczenie świadka o zakresie i przyczynie przesłuchania
Art. 262 k.p.c.: Sąd, wzywając świadka, wymieni w wezwaniu imię, nazwisko i zamieszkanie wezwanego, miejsce i czas przesłuchania, nazwiska stron i przedmiot sprawy oraz zwięzłą osnowę przepisów o karach za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta