Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwencja w cieniu UE

11 sierpnia 2020 | Rzecz o prawie | Zofia Brzezińska

Nie będzie łatwo zrealizować plany Brukseli.

Konwencja stambulska oraz snute przez polski rząd plany jej wypowiedzenia to ostatnio bardzo newralgiczna tematyka społeczno-polityczna. Nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić, gdyż Bruksela rozważa włączenie konwencji do porządku prawnego UE.

W praktyce nie jest to jednak proste. Konwencja mogłaby stać się dokumentem UE dopiero po ratyfikowaniu jej przez wszystkie kraje członkowskie. Tymczasem nie tylko sześć państw unijnych nie dopełniło tej kluczowej formalności (Bułgaria, Czechy, Węgry, Litwa, Łotwa oraz Słowacja), ale i niektóre z nich, w tym Polska, rozważają wypowiedzenie konwencji. Czy więc ewentualne włączenie jej do porządku prawnego Unii Europejskiej można w ogóle brać pod uwagę?

Nie wszystko jest jasne

Piotr Maciej Kaczyński, ekspert z Centrum Stosunków Międzynarodowych, podkreśla, że procedura wcale nie jest jasna. Zwraca uwagę, że kwestia ta musi zostać dopiero wyjaśniona przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

– Konwencja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11733

Wydanie: 11733

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament