Nowy krajowy taryfikator korekt finansowych
Nowelizacja rozporządzenia wprowadziła do jego treści nazewnictwo, którego nie ma w przepisach krajowych dotyczących zamówień publicznych. Ocena naruszeń, a co za tym idzie nakładanie korekt może więc nastręczać problemy. Magdalena Łuczak-Golenia
W dniu 4 sierpnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 2 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień [dalej: Rozporządzenie]. Zmiany w polskich przepisach podyktowane są decyzją Komisji Europejskiej z 14 maja 2019 r. C (2019) 3452 w sprawie określenia i zatwierdzenia wytycznych dotyczących określania korekt finansowych dokonywanych przez Komisję w odniesieniu do wydatków finansowanych przez Unię Europejską w ramach zarządzania dzielonego, w przypadku nieprzestrzegania przepisów dotyczących zamówień publicznych.
Najistotniejsze zmiany, jakie wprowadza nowelizacja, dotyczą taryfikatora korekt – tabeli korekt, która stanowi załącznik do Rozporządzenia.
Poniżej analiza wybranych, wskazanych w tabeli uchybień oraz stawek procentowych korekt.
- Nieopublikowanie ogłoszenia o zamówieniu lub nieuzasadnione bezpośrednie udzielenie zamówienia
Korektą w wysokości 100 proc. sankcjonowany jest brak publikacji ogłoszenia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta