Relacje między organami administracji publicznej w KPA
Do katalogu zasad ogólnych Kodeksu postępowania administracyjnego, w 2017 roku ustawodawca wprowadził zasadę współdziałania organów w toku postępowania. Jej celem jest dokładne wyjaśnienie stanu faktycznego i prawnego sprawy oraz podjęcie działań adekwatnych do jej realizacji. Robert Suwaj
Dokonując nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa) ustawą z 7 kwietnia 2017 r., ustawodawca postanowił uregulować normatywnie także relacje pomiędzy organami administracyjnymi zarówno co do samego obowiązku współdziałania w załatwieniu sprawy, zakresu potencjalnej współpracy, jak i formy komunikacji pomiędzy nimi. W wyniku powyższych działań dość znacząco rozszerzono zakres pojęcia „współdziałanie organów" w art. 7b Kpa – wcześniej uregulowanego wyłącznie w art. 106 Kpa jako forma wyrażenia stanowiska w sprawie przez tzw. organ współdziałający – na każdą niezbędną do załatwienia sprawy formę współdziałania, wobec wszystkich organów będących w posiadaniu przydatnych informacji, dokonywanego przy użyciu środków adekwatnych do charakteru, okoliczności i stopnia złożoności sprawy.
Jednocześnie – dążąc do zwiększenia dynamiki w komunikacji pomiędzy organem załatwiającym sprawę a uczestniczącymi w postępowaniu podmiotami publicznymi - określono też warunki skuteczności dokonywania doręczeń wyłącznie przy wykorzystaniu elektronicznej skrzynki podawczej danego podmiotu.
Innym, nowym rozwiązaniem normatywnym, które może wpływać na przyspieszenie załatwiania spraw w ramach współdziałania, jest wprowadzenie w art. 106a Kpa konstrukcji prawnej posiedzenia w ramach współdziałania, o ile przyczyni się to do przyspieszenia w zajęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta