Są szanse na wygraną
Argumentacja i sposób przedstawienia okoliczności sprawy w procesie mogą zaważyć na przyznaniu i wysokości zadośćuczynienia bliskim osoby w ciężkim stanie zdrowia.
Sąd Najwyższy wydał przeciwstawne uchwały dotyczące dopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia przez najbliższych osoby w ciężkim stanie zdrowia. Jak zatem mają się zachować osoby dotknięte zerwaniem więzi rodzinnych z bliskim, który wskutek czynu niedozwolonego (najczęściej błędu medycznego lub wypadku komunikacyjnego) znalazł się w stanie uniemożliwiającym relacje jak z osobą zdrową?
Sprzeczne uchwały
W marcu 2018 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Izby Cywilnej powziął trzy uchwały, których sens sprowadzał się do uznania dopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę przez osoby najbliższe poszkodowanemu, który znalazł się w stanie wegetatywnym lub równie ciężkim ( III CZP 36/17, III CZP 60/17, III CZP 69/17).
W październiku 2019 r. Sąd Najyższy w składzie siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powziął natomiast uchwałę, której sens sprowadzał się do uznania niedopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę przez osoby najbliższe poszkodowanemu, który znalazł się w stanie wegetatywnym lub równie ciężkim (I NSNZP 2/19).
Obecnie nie istnieje ani formalna wyższość jednej uchwały nad drugą, ani też uchwała rozstrzygająca te wątpliwości (na przykład połączonych obu izb Sądu Najwyższego). Żadna z uchwał nie wiąże również sądów powszechnych inaczej niż tylko siłą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta