Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są szanse na wygraną

01 września 2020 | Rzecz o prawie | Michał Burtowy

Argumentacja i sposób przedstawienia okoliczności sprawy w procesie mogą zaważyć na przyznaniu i wysokości zadośćuczynienia bliskim osoby w ciężkim stanie zdrowia.

Sąd Najwyższy wydał przeciwstawne uchwały dotyczące dopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia przez najbliższych osoby w ciężkim stanie zdrowia. Jak zatem mają się zachować osoby dotknięte zerwaniem więzi rodzinnych z bliskim, który wskutek czynu niedozwolonego (najczęściej błędu medycznego lub wypadku komunikacyjnego) znalazł się w stanie uniemożliwiającym relacje jak z osobą zdrową?

Sprzeczne uchwały

W marcu 2018 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Izby Cywilnej powziął trzy uchwały, których sens sprowadzał się do uznania dopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę przez osoby najbliższe poszkodowanemu, który znalazł się w stanie wegetatywnym lub równie ciężkim ( III CZP 36/17, III CZP 60/17, III CZP 69/17).

W październiku 2019 r. Sąd Najyższy w składzie siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych powziął natomiast uchwałę, której sens sprowadzał się do uznania niedopuszczalności uzyskania zadośćuczynienia za krzywdę przez osoby najbliższe poszkodowanemu, który znalazł się w stanie wegetatywnym lub równie ciężkim (I NSNZP 2/19).

Obecnie nie istnieje ani formalna wyższość jednej uchwały nad drugą, ani też uchwała rozstrzygająca te wątpliwości (na przykład połączonych obu izb Sądu Najwyższego). Żadna z uchwał nie wiąże również sądów powszechnych inaczej niż tylko siłą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11750

Wydanie: 11750

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament