Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zwolnienia w administracji nie takie łatwe

01 września 2020 | Dobra Administracja | Mateusz Rzemek

Planowana przez rząd redukcja zatrudnienia w urzędach rozpocznie się zapewne dopiero we wrześniu lub październiku. Pracę mogą stracić dziesiątki tysięcy pracowników budżetówki.

Informacja na temat rozpoczęcia przygotowań do zwolnień pojawiła się bez zapowiedzi w środę (26 sierpnia), gdy na posiedzeniu Rady Ministrów została podjęta uchwała zobowiązująca Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera do przygotowania rozwiązań prawnych związanych ze zmniejszeniem zatrudnienia w administracji rządowej. Z komunikatu wynika, że poza rządem, cięcia mają dotyczyć także m.in. urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostek podległych i nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. ZUS, KRUS czy NFZ.

Działania dotyczące zmniejszenia zatrudnienia wiążą się z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię COVID-19, które wpływają na wzrost deficytu budżetu państwa.

Cięcia antykryzysowe

Nie ma wątpliwości, że podstawę do zwolnień w administracji będą stanowiły art. 15zzzzzo do art. 15zzzzzx ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (DzU z 7 marca 2020 r., poz. 374). Zostały one wprowadzone do tych przepisów od 18 kwietnia razem ze zmianami przewidzianymi w tarczy antykryzysowej 2.0.

W myśl art. 15zzzzzo rząd dał sobie prawo do zmniejszenia zatrudnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11750

Wydanie: 11750

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament