Milczące załatwienie sprawy i postępowanie uproszczone
Kluczowe dla realizacji zasady szybkości postępowania uproszczonego jest umożliwienie zastosowania w tym postępowaniu przepisów o milczącym załatwieniu sprawy.
Ustawodawca, dążąc do zmodyfikowania tradycyjnego sposobu działania administracji publicznej w obszarze załatwiania indywidualnych spraw administracyjnych, postanowił pójść w kierunku wprowadzenia do porządku prawnego ogólnych regulacji prawnych, które mają na celu głównie usprawnienie, przyspieszenie i uproszczenie postępowania administracyjnego, jak również – docelowo – ograniczenie kosztów działania administracji publicznej. Chodzi tu w pierwszym rzędzie o instytucję milczącego załatwienia sprawy oraz o postępowanie uproszczone, które zostały wprowadzone do KPA nowelizacją z roku 2017.
Przed organem pierwszej instancji
Instytucja milczącego załatwienia sprawy stanowi procesową konstrukcję zakończenia postępowania administracyjnego poprzez wywołanie określonych skutków materialnoprawnych i procesowych bez konieczności wydania aktu administracyjnego przez organ załatwiający sprawę administracyjną. Jako alternatywa dla decyzyjnego sposobu załatwienia sprawy indywidualnej powoduje zaistnienie dwóch skutków: 1) skonkretyzowaniu praw i obowiązków adresata w sposób określony przez niego we wniosku oraz 2) prowadzi do wygaśnięcia – z mocy prawa – stosunku procesowego między wnioskodawcą a organem w sposób adekwatny do załatwienia sprawy co do istoty w drodze decyzji.
Przyjęta w KPA formuła tej konstrukcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta