Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak OLAF zwalcza nadużycia finansowe?

01 września 2020 | Dobra Administracja | Teresa Siudem

Jeżeli fakty ustalone przez OLAF mogłyby stanowić przestępstwo w państwie członkowskim Unii Europejskiej, urząd ten przekazuje ostateczne sprawozdanie z dochodzenia i swoje zalecenia krajowym organom wymiaru sprawiedliwości. Ale to one wnoszą oskarżenie i decydują o tym, kiedy to nastąpi.

O Europejskim Urzędzie ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) mówi się u nas ostatnio w związku z nadużyciami finansowymi, których miał dokonać europoseł z Polski. W wyniku śledztwa prowadzonego przez ten urząd okazało się, że europoseł niewłaściwie rozliczał tzw. kilometrówki i jak podaje prasa (m.in. Rzeczpospolita z 6 sierpnia br.), większość czasu spędzał w podróży. Jednak rozliczanie europosłów, to nie jedyne zadanie OLAF. Urząd ten, po pierwsze – prowadzi działania prewencyjne: pomaga organom odpowiedzialnym za zarządzanie funduszami unijnymi – zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami – rozpoznawać rodzaje nadużyć finansowych, zagrożenia i ryzyka, a także zapobiegać wszelkiego rodzaju oszustwom. Po drugie, OLAF prowadzi dochodzenia w sprawie nadużyć na szkodę budżetu UE. Chodzi m.in. o: malwersację i nieuczciwe wnioski, uchybienia w procedurach zamówień publicznych, oszustwa celne, korupcję oraz poważne uchybienia wewnątrz instytucji europejskich.

OLAF zbada zarzuty, jeśli:

- nadużycie lub inne poważne nieprawidłowości (>patrz ramka definicje) mają potencjalnie negatywne skutki dla środków publicznych UE, takich jak dochody, wydatki albo aktywa posiadane przez instytucje UE,

- doszło do poważnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11750

Wydanie: 11750

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament