Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europy nie stać na marnotrawienie zasobów

08 września 2020 | Ekonomia i rynek | Guntram B. Wolff

Bez dobrego zarządzania europejski mechanizm pożyczkowy może nie spełnićnswoich zadań.

 

PoOdbudowy. To nowy, ważny instrument polityczny, który może w znacznym stopniu wzmocnić stabilność UE i jej unii monetarnej. Dzięki niemu blok po raz pierwszy będzie mógł pożyczać znaczne sumy i wypłacać je w formie grantów.

Decyzji Rady nie towarzyszy jednak czytelna strategia, która gwarantowałaby, że wzrost będzie inkluzywny oraz trwały i że nie będzie obarczony ryzykiem korupcji. Ten brak trzeba uzupełnić, ponieważ fundusz odbudowy zostanie zdelegitymizowany, jeżeli pochodzące z niego środki zostaną zmarnotrawione.

Toczące się negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, Komisją i Radą (tzw. trialog) są szansą na naprawienie sytuacji i powinny się skoncentrować na trzech najważniejszych punktach.

Kluczowe punkty

Przede wszystkim cel, jakim jest podniesienie europejskiego potencjału zrównoważonego wzrostu, musi zostać precyzyjnie zdefiniowany. Skupianie się na szybkim wydatkowaniu sugeruje, że decydenci wciąż mają nadzieję, iż unijne fundusze mogą odegrać rolę antycykliczną, ale to nie zadziała.

Rada chce wydać 70 proc. z głównej puli, funduszu odbudowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11756

Wydanie: 11756

Spis treści

Komunikaty

Biznes Trendy

Nieprzypisane

Zamów abonament