Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy to koniec podróży służbowych

15 października 2020 | Kadry i Płace | Michał Szypniewski

Jeżeli praca jest wykonywana za granicą w ramach swobody świadczenia usług, firma musi uwzględnić zasady obowiązujące w państwie wykonywania pracy niezależnie od tego, jak ten wyjazd kwalifikują polskie przepisy. MICHAŁ SZYPNIEWSKI

 

Od 30 lipca 2020 r. zostały skomplikowane i tak już niejasne reguły dotyczące wysyłania pracowników za granicę. Po zmianach pracodawca delegujący pracowników do innego państwa członkowskiego musi bowiem zapewnić im takie wynagrodzenie, jakie ma pracownik lokalny w tym kraju, a nie tylko minimalną stawkę płacy, jak było do tej pory. Wszystko to oczywiście w myśl zasady równej płacy za tę samą pracę między pracownikami z różnych krajów.

W praktyce oznacza to, że w przypadku delegowania pracowników za granicę przedsiębiorcy muszą zasadniczo stosować przepisy prawa pracy państwa docelowego. W naturalny sposób prowadzi to jednocześnie do pytania, czy wskazane zmiany oznaczają koniec wysyłania pracowników w podróże służbowe.

Problem z definicją

Trudno dziwić się przedsiębiorcom, którzy nie wiedzą, czy po zmianach przepisów dany wyjazd traktować jako podróż służbową czy delegowanie. Zmiany na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, które weszły w życie 30 lipca 2020 r., z pewnością nie przyczyniły się do wyjaśnienia tego – jakże istotnego dla polskich przedsiębiorców – zagadnienia. Co więcej, wskazane zmiany spotęgowały dotychczasowe wątpliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament