Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formalny biznes nie zatuszuje etatu

15 października 2020 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Prowadzenie przez zatrudnioną osobę działalności gospodarczej wpisanej do gminnej ewidencji nie wyklucza ustalenia, że między stronami istniał stosunek pracy.

- Malarz zatrudniony w spółce budowlanej na podstawie podpisywanych sukcesywnie kolejnych umów o świadczenie usług od stycznia 2018 r. złożył we wrześniu 2020 r. do sądu pozew o ustalenie, że w rzeczywistości jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony oraz o wypłatę świadczeń należnych z tego tytułu, w tym wynagrodzenia za nadgodziny. Czy fakt, że przez cały czas wpisany był do ewidencji działalności gospodarczej, płacił podatki jako prowadzący jednoosobową działalność, a nawet korzystał w okresie epidemii z postojowego przysługującego przedsiębiorcom, przesądzi o wygranej firmy? – pyta czytelnik.

Nie.

Fakt, że osoba współpracująca ze spółką na podstawie umów cywilnoprawnych sama jest przedsiębiorcą, nie wyklucza wygrania przez nią procesu o ustalenie stosunku pracy. Według Sądu Najwyższego zgłoszenie w urzędzie gminy do ewidencji działalności gospodarczej prowadzenia własnej działalności gospodarczej i uzyskanie wpisu do tej ewidencji, a następnie zawarcie umowy cywilnoprawnej obejmującej przedmiot zgłoszonej działalności, nie wyklucza ustalenia i oceny, że strony umowy łączył w istocie stosunek zatrudnienia wynikający z umowy o pracę (por....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament