Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźniony wniosek o upadłość nie uwolni od długu w ZUS

15 października 2020 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek

Członek spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która nie płaci składek ZUS, nie będzie odpowiadał za dług powstały w czasie jego kadencji, jeśli w odpowiednim czasie złoży wniosek o upadłość.

- Jestem byłym członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. ZUS doręczył mi decyzję o odpowiedzialności za długi składkowe spółki, ok. 120 tys. zł, na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej. Uważam, że niesłusznie, bo w okresie, kiedy powstał dług, złożyłem wniosek o upadłość. Sąd oddalił ten wniosek, bo brak było majątku spółki w egzekucji, długi były wieloletnie, w tym publicznoprawne. Czy mogę podważyć decyzję ZUS? – pyta czytelnik.

Decyzja ZUS o przeniesieniu odpowiedzialności za długi składkowe na członka zarządu wydaje się trafna. Nie wystarczy bowiem samo złożenie wniosku o upadłość, lecz jego złożenie w „czasie właściwym". W tym kontekście brak jest realnych szans na zmianę rozstrzygnięcia ZUS przez sąd.

Ustawowe przesłanki

Pytanie czytelnika należy przeanalizować przez pryzmat stosownych regulacji ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1325 ze zm.; dalej: o.p.). Zgodnie z art. 116 § 1 i 2 o.p. – stosowanym odpowiednio do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament