Praca zdalna też musi być bezpieczna
Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec osób, którym polecił pracę zdalną lub hybrydową, w dużej mierze pokrywają się z tymi przy telepracy. Niektóre kwestie trzeba jednak rozwiązać inaczej. ALEKSANDRA MINKOWICZ-FLANEK
Od pewnego czasu panuje powszechne przekonanie, że pandemia się skończy, ale praca zdalna pozostanie z nami na stałe. Statystyki pokazują, że ponad 70 proc. pracowników umysłowych nadal pracuje zdalnie lub hybrydowo. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że pracodawcy nakazują wykonywanie pracy z domu, ale także dlatego, że pracownicy nauczyli się wykonywać zadania poza biurem, a nawet dostrzegli w tej sytuacji szereg korzyści dla siebie.
Gdy Polska wprowadziła lockdown, biura zamykały się i przenosiły pracowników do pracy zdalnej w trybie nadzwyczajnym, stosując rozwiązania wypracowywane ad hoc. Presja czasu i wyjątkowość sytuacji spowodowały, że praktycznie nigdzie nie było możliwości dogłębnego przemyślenia przyjętych rozwiązań. W zasadzie w żadnej firmie nie wprowadzono nowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wykonywanej zdalnie, z domu lub innego miejsca.
Dziś, ponad pół roku później, u wielu przedsiębiorców pojawia się refleksja, jak powinno wyglądać życie firmy w kolejnych miesiącach oraz w przyszłości, skoro praca zdalna lub hybrydowa staje się codziennością.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta