Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo grup spółek: nieaktualne zarzuty

15 października 2020 | Prawo co dnia | Andrzej Szumański

Przygotowany projekt był konsultowany, a zgłoszone uwagi w wielu wypadkach uwzględnione. Mimo różnych wizji udało się osiągnąć kompromis.

W „Rzeczpospolitej" z 7 października br. ukazał się list otwarty krytycznie oceniający projekt prawa grup spółek, zawierający apel o przeprowadzenie publicznej debaty. Należy jednak zaznaczyć, że konsultacje publiczne oraz uzgodnienia międzyresortowe zakończyły się już 19 września i trwały dłużej, niż przewiduje to proces legislacyjny. Wpłynęły aż 83 stanowiska poszczególnych ministerstw, izb gospodarczych, stowarzyszeń, agencji rządowych, instytucji finansowych, grupy spółek, kancelarii prawnych i audytorskich. Nie licząc trzech opinii negatywnych, pozostałe są pozytywne, choć został zgłoszony cały szereg uwag krytycznych bądź polemicznych. Wobec tych uwag były przeprowadzone następcze konsultacje z niektórymi instytucjami (np. izbami gospodarczymi). Uwagi te w dużym stopniu zostały uwzględnione, zaś nieopublikowany jeszcze projekt po zmianach uległ uproszczeniu, a także ulepszeniu. Chodzi m.in. o relacje prawa holdingowego do regulacji szczególnych (np. prawa energetycznego, instytucji finansowych, prawa upadłościowego, karnego). W związku z tym duża część zarzutów zgłoszonych w liście otwartym stała się nieaktualna.

Tytułem przykładu zrezygnowano a) z zasady, że jednoosobowa spółka zależna w grupie nie może odmówić wykonania wiążącego polecenia spółki dominującej, zastąpionej prawem do odmowy tylko w razie doprowadzenia do niewypłacalności takiej spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament