Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odejście z firmy po jej przejęciu czasem z odprawą

15 października 2020 | Kadry i Płace | Ewelina Kozłowska-Kowalczuk

Rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia zakładu pracy nie można zrównać z rozwiązaniem go z przyczyn niedotyczących pracownika. Nie oznacza to jednak automatycznie wykluczenia prawa do odprawy w razie zastosowania pierwszego trybu.

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę to temat bardzo szeroki i wielowątkowy. Dodatkowo wiąże się z szeregiem mniejszych zagadnień natury prawnej, które są przedmiotem wielu opracowań i niejednokrotnie wymagają szerszej analizy.

Ogólne zasady

Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W związku z tym w przypadku restrukturyzacji zakładu pracy, wraz z przejściem zakładu pracy jego pracownik staje się automatycznie – z przyzwoleniem lub bez – pracownikiem pracodawcy przejmującego.

Ustawodawca, chroniąc stosunek pracy pracownika przejmowanego, wprowadził regulację, zgodnie z którą przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. Brak jest natomiast analogicznych obostrzeń w stosunku do pracownika przejmowanego i możliwości rozwiązania przez niego stosunku pracy po przejściu zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest wolność pracy uregulowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która została zaliczona do kategorii wolności i praw socjalno-ekonomicznych. Oprócz ochrony własności prywatnej i działalności gospodarczej, stanowi ona kluczowy element...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament