Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocieplanie budynków pomoże klimatowi

15 października 2020 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
Termomodernizacja budynków znacząco obniża zapotrzebowanie na energię.
źródło: AdobeStock
Termomodernizacja budynków znacząco obniża zapotrzebowanie na energię.

Unia Europejska chce zwiększyć efektywność energetyczną 35 mln budynków do 2030 r. Ma to pomóc w walce ze zmianą klimatyczną.

 

Komisja Europejska opublikowała w środę strategię na rzecz fali renowacji, której celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków. Obecnie tylko 1 proc. budynków corocznie podlega takiemu procesowi, Komisja chciałaby w ciągu dziesięciu lat zwiększenia tego wskaźnika do 2 proc. A do 2030 roku planuje ocieplenie 35 mln budynków.

Ambitny plan

Ponieważ budynki odpowiadają za około 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, to automatycznie poprawa ich efektywności energetycznej odegra istotną rolę w walce ze zmianą klimatu. A UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Bruksela przyznaje, że będzie to proces kosztowny. Ale potrzebny, jeśli traktujemy poważnie walkę ze zmianą klimatyczną. A przy okazji inicjatywa powinna okazać się korzystna w czasie kryzysu. Bo fala renowacji to więcej miejsc pracy, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, co jest szczególnie przydatne w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament