Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Blokada na ekstradycje do Polski

15 października 2020 | Kraj | Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka
Ekstradycje z Holandii do Polski osób ściganych są coraz rzadsze
źródło: materiały prasowe
Ekstradycje z Holandii do Polski osób ściganych są coraz rzadsze

Holenderskie sądy mają zastrzeżenia do „niezawisłości" polskich i odmawiają wydawania przestępców. – To kpina ze sprawiedliwości – uważają nasi sędziowie.

 

Królestwo Niderlandów (Holandia) praktycznie zablokowało wydawanie do Polski osób ściganych europejskim nakazem aresztowania. Ociąga się też Wielka Brytania i Dania. Problem dotyczy podejrzanych i skazanych – narkotykowych bossów, oszustów, a nawet zabójców. Ci ochoczo sięgają po argument, że w Polsce nie mogą liczyć na uczciwy proces. Cierpliwość tracą polskie sądy, uznając, że jest to torpedowanie walki z przestępczością.

Zabił z automatu

Z informacji zebranych przez „Rzeczpospolitą" wynika, że skala odmów i braku decyzji w sprawie polskich ENA są alarmujące.

Sąd Okręgowy w Warszawie w ciągu trzech lat (2018–2020) skierował 306 ENA. Do Holandii 11 – w ostatnich dwóch latach kraj ten wydał Polsce pięć osób, przekazania jednej odmówił, co do reszty milczy (z innych krajów unijnych wydano 109 osób, odmów było 19).

Niderlandy odmówiły np. odesłania skazanego za pobicie i rozbój. Powód? Nie było go na rozprawie apelacyjnej, co uznano za naruszenie „prawa do obrony", choć tamtejszy sąd przyznał, że „wezwanie doręczono...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament