Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkaniowi oszuści na łowach

15 października 2020 | Ekonomia i rynek | Aneta Gawrońska
Nie wolno płacić za adres.  Mieszkanie trzeba zobaczyć na własne oczy. Nie wolno  też przesyłać swoich danych osobowych nieznanym osobom
źródło: AdobeStock
Nie wolno płacić za adres. Mieszkanie trzeba zobaczyć na własne oczy. Nie wolno też przesyłać swoich danych osobowych nieznanym osobom

Kilkaset złotych na „zarezerwowanie" lokalu i skan dowodu osobistego – do „sporządzenia umowy". Grasujący na rynku najmu przestępcy wyłudzają i pieniądze, i dane osobowe.

 

Ofertę mieszkania nasi czytelnicy znajdują w jednym z portali ogłoszeniowych. – Za 30-metrową kawalerkę przy Jaktorowskiej, a więc w świetnym punkcie Warszawy, właścicielka chciała 1,4 tys. zł – opowiada pan Albert. – Były zdjęcia lokalu. Spodobały się i mnie, i mojej dziewczynie.

Bo jest za granicą

„Właścicielka" prosi wyłącznie o wiadomości tekstowe przez WhatsAppa. – Dopytuje, czy palimy, czy mamy psa. Chcemy mieszkanie obejrzeć, ale „właścicielka" pisze, że jest za granicą, a kluczy nikomu nie zostawiła – opowiada niedoszły najemca. – Kiedy prosi o 300 zł na „rezerwację oferty" (tłumaczy, że nie chce wydawać pieniędzy na podróż, jeśli lokatorzy nie są zdecydowani), młodzi ludzie przelewają pieniądze. – „Wynajmująca" prosi też o skan dowodu osobistego, żeby przygotować umowę. Niestety, przesłaliśmy – mówi czytelnik. – Dostaliśmy projekt umowy z danymi „właścicielki".

Nazwisko brzmi dziwnie. Czytelnicy sprawdzili w specjalnej bazie, ile osób w Polsce takie nazwisko nosi. – Kiedy wyskoczyło „zero", pociemniało mi w oczach – mówi pan Albert. – Pojechałem pod podany adres. Mieszka tam Bogu ducha winna emerytka.

Czytelnik zaczął przestawiać litery w nazwisku, jakim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament