Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paliwo w przychodzie za jazdy prywatne

15 października 2020 | Kadry i Płace | Mariusz Pigulski
źródło: Rzeczpospolita

Fiskus uznał, że przychód w postaci ryczałtu przypisywanego pracownikom za prywatne użytkowanie aut służbowych obejmuje także wartość paliwa finansowanego przez zakład pracy. Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną. Mariusz Pigulski specjalista ds. płac

 

11 września 2020 r. minister finansów wydał interpretację ogólną nr DD3.8201.1.2020 w sprawie zryczałtowanego przychodu pracownika związanego z wykorzystywaniem samochodu służbowego do celów prywatnych. Rozstrzygnięto w niej ostatecznie istotną wątpliwość, z jaką płatnicy mierzyli się od początku 2015 r., a więc od momentu wejścia w życie przepisu nakazującego przypisywanie zryczałtowanego przychodu pracownikowi na okoliczność udostępniania mu samochodu pracodawcy do jazd pozasłużbowych.

Wątpliwość dotyczyła tego, czy wspomniany przychód pod względem podatkowym zawiera po stronie podwładnego również paliwo fundowane przez podmiot zatrudniający. W przywołanej interpretacji resort finansów przyznał w końcu, że tak, zgadzając się tym samym z argumentacją prezentowaną w orzecznictwie sądowym.

Ryczałtowa stawka

Od 1 stycznia 2015 r., na mocy art. 12 ust. 2a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia w postaci udostępnienia przez zakład pracy swoich aut pracownikom do załatwiania ich osobistych spraw pozasłużbowych, ustala się ryczałtowo, na poziomie:

- 250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3,

- 400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Taką wartość przychodu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11788

Wydanie: 11788

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament