Jak uniknąć ryzyka odpowiedzialności podatkowej
ZASADY | Członek zarządu odpowiada za zaległości podatkowe spółki, jeżeli egzekucja z jej majątku jest bezskuteczna. Konrad Dura doradca podatkowy, menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej
Spółka z o.o. od lat uważana jest za jedną z bezpieczniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że wspólnik takiej spółki nie ponosi odpowiedzialności za jej długi (również te podatkowe) niezależnie od tego, jaką funkcję w niej pełni. A co w przypadku dyrektora czy menedżera? Czy oni też odpowiadają za długi spółki?
(nie) Bezpieczny członek zarządu...
Zasady odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółki z o.o. (oraz SA) zostały uregulowane w art. 116 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Zgodnie z tym przepisem członek zarządu odpowiada solidarnie, całym swoim majątkiem, za zaległości podatkowe spółki, jeżeli egzekucja z majątku spółki stała się w całości lub w części bezskuteczna. Co to oznacza? Jakie są granice tej odpowiedzialności? I jak jej uniknąć? To są pytania, które powinien zadać sobie każdy, kto aspiruje do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji w firmie.
Brak zapłaty dla fiskusa
Ale zacznijmy od początku. Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zaległości podatkowe. Czyli, właściwie, za co? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to niezapłacone w terminie podatki. Słusznie. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 51 o.p. za zaległość podatkową uważa się również niezapłaconą w terminie zaliczkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta